Emlekçılıkta Yetki Belgesi Dönemi

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi haline gelmesi ile birlikte sayısı her geçen gün artan emlak büroları karşımıza çıkmakta. Bunun yanı sıra her hangi bir ofise sahip olmayıp, çevresini takip ederek kaba tabirle ayaküstü al-satçıların olduğu bir sektör olarak emlakçılık karşımıza çıkmakta. Diğer yandan ehil olmayan ve kötü niyetli olan bazı kişilerin bu meslek dalına el atması ile birlikte, emlak alım-satım işlerinden mağdur olan vatandaşların sayısı giderek artmaya başladı.

Tüm bu olumsuzlukları gidermek ve vatandaşın emlağını kolayca ve dürüst bir şekilde alıcıyla buluşturmasını sağlayan dürüst emlakçıları da koruyup, sektörün belirli kriterlere ulaşması açısından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir taslak üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu.

emlakci-yetki-belgesi-nedir

Ekim 2017’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşmelerini başlattığı yönetmelik taslağında nihai aşamaya gelindi. Buna göre emlakçılık yapacak yani “emlakçı” ismiyle adlandırılacak meslek erbabının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan zorunlu yetki belgesi alması şartı getiriliyor. Bahsi geçen belge 5 yıl kullanılabilecek. Başka bir kişi ya da işletmeye devredilemeyecek olan zorunlu yetki belgesi her işletme için alınacak.

TÜKETİCİYİ KORUYAN TEDBİRLER

Yeni düzenleme ile ayrıca emlakçının müşteriyi alım amaçlı ilgili emlağa götürmesine mukabil, hizmet bedeli alamayacağını ön görüyor. Bir diğer gelişme ise kiracı bulan emlakçının bir aylık kira bedelinden daha fazla hizmet ücreti talep edememesi yönünde. Diğer yandan alım satım işlemleri için getirilen düzenlemede ise satışa konu olan bedelin yüzde 3’ünü aşan ücret talepleri olamayacak.

Hem alıcının hem satıcının ve hem de işinin etik değerlerine saygılı emlakçıları korumak amacıyla getirilecek yönetmeliğin işlerlik kazanması amacıyla, emlakçılıkta alım satım ve kiralama hizmeti veren emlakçıların bu kurallara uygunluğunu takip için ayrıca bir bilgi sistemi oluşturulması da gündemde.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *